TURKAR Hikayesi

TÜRK’ÜN MARKASI: TURKAR

“TURKAR’ı üretmeye karar verdiğimizde bir hayalimiz vardı: Coğrafi engellerin ve zorlu iklim şartlarının hakim olduğu yurdun her köşesine ve bütün insanlarımıza, aracımızla ulaşmak, ulaştırmak. Yola çıkışımız farklıydı, yolumuz farklı olmalıydı, ezber bozmalıydı.”

FAZLI TÜRKER

HİSARLAR GRUP Yönetim Kurulu Başkanı

Eskişehir’de, 9 futbol sahası büyüklüğündeki tesislerinde, tarım makineleri ve yedek parçalarından traktör kabinine, otobüs şasisinden havaalanı araçlarına, demiryolu ve iş makineleri komponentlerinden savunma sanayi makine parçalarına kadar birçok alanda üretim faaliyetlerinde bulunan HİSARLAR GRUP, 1973’den bu yana oluşmuş 40 yıllık bilgi birikimi ve endüstriyel deneyimi ile bölgesinde makine imalat sanayinin öncü firmaları arasında yer almaktadır.

HİSARLAR GRUP, yurt içi ve yurt dışı firmaların nihai ürünleri için ürettiği yarı mamul parça, komponent ve ünite üretiminden, kendi nihai ürünlerini üretebilecek ve kendi markasını yaratabilecek bir teknolojik gelişim ve ekonomik büyüme safhasına girmiş bulunmaktadır. Son üç yıldan bu yana ARGE’ye verilen önem ve bu yönde gerçekleştirilen ciddi yapılanmalar, tarım makinaları sektöründe O’nu, “Türkiye’nin ilk ve tek” ARGE Merkezi’nin de sahibi kılmıştır. Geleceğin ürünlerinin doğmasında ve geliştirilmesinde artış sağlayacak bu Merkez’de ülkemiz insanlarının temel ihtiyaçları daima ön planda tutulacaktır.

Ülkemizin coğrafi yapısı ve iklim koşulları, özellikle kırsal alanda yaşayan insanlarımız ile bu alanda iş ve hizmet sunan kamu ve özel sektör çalışanlarının ulaşım ve iş yapma kabiliyetlerini önemli ölçüde kısıtlamaktadır.

Bu noktada, doğa ile boğuşabilecek daha kompakt, daha esnek ve daha güçlü araç ve gereçlerin tasarlanması ve üretilmesi bir insanlık borcu olarak görülmüş ve değerlendirilmiştir. Ülkemiz ağır kış mevsimlerinde şehir merkezindeki asfalt fakat dar ve yokuşlu yollar dahil düz ovalar, dağlık kesimler, yaylalar, inişli çıkışlı araziler, karlı, çamurlu yollar ve kumlu satıhlardaki ulaşım sorunları güncelliğini arttırarak devam ettirmektedir. Bu tür zorlu ve çetin ortam ve iklim koşullarında ulaşımı mümkün kılabilecek türden kıvrak bir aracın tasarlanması ve üretilmesi HİSARLAR GRUP’un 20 yıllık hayali olmuştur. Bu hayal, HİSCAR Otomotiv Endüstrisi Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 2007 yılında kurulmasını takiben, TURKAR 4x4 Çok Fonksiyonlu Arazi Aracı’nın tasarlanması ve üretilmesi ile bugün gerçek olmuştur. Her ne kadar ülkemizin düzgün satıhlı yollarında araçlarla seyahat sorun olmaktan çıksa da, ,TURKAR 4x4’ün çok fonksiyonlu özelliği, bu tür satıhlarda da muhtelif iş üretimleri için O’nun yurtdışı emsallerine karşı milli bir rekabet gücü olarak kullanılmasını mümkün kılmıştır.

Tübitak Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri kapsamında desteklenerek, özgün tasarımlar altında üretilen TURKAR 4x4 Çok Fonksiyonlu Arazi Aracı’nı; Türkiye’nin öz markası olarak yurt içi ve yurt dışı müşterilerimizin hizmetine sunmaktan büyük onur ve gurur duymaktayız.