Haberler & Fuarlar

TURKAR 2013 Hedeflerine Ulaştı

03.03.2014

Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Hisarlar tarafından üretilen, Türkiye'nin ilk yerli 4x4 arazi aracı TURKAR, 2013 yılı için planı gerçekleştirilen tüm hedeflerine ulaştı. Türkiye'nin ilk yerli 4x4’ü TURKAR’ın yeni üst yapılı aracı ‘Demiryolu Hat Bakım Onarım Aracı’ EMERA, son olarak 1994 yılından bu yana enerji, inşaat, ulaştırma, haberleşme ve raylı sistemler konularında faaliyet gösteren Emre Ray’ın envanterine girdi. Firma, demiryolu projelerinde kullanmak üzere toplam 10 adet TURKAR EMERA 4x4 satın aldı. Demiryolu üstyapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve haberleşme hidroelektrik santralleri, enerji üretimi ve işletmesi, elektrik iletimi, dağıtımı, telekomünikasyon ve kablo şebekeleri, bina inşaatları ve alt yapı işleri konularında birçok projeyi hayata geçiren Emre Ray, satın alınan araçları yürütmekte olduğu projelerde kullanacak.

TURKAR EMERA 4x4 demiryollarının hizmetinde

Türkiye'nin ilk yerli 4x4’ü TURKAR’ın yeni üst yapılı aracı ‘Demiryolu Hat Bakım Onarım Aracı’ EMERA, hem karayolunda hem de rayda gidebiliyor. Ekiplerin demiryollarındaki arızalara ve bakım ihtiyaçlarına kısa sürede yanıt verebilmesini sağlayan EMERA 4x4 en zorlu arazi ve iklim koşullarında dahi kullanılabiliyor ve gerektiğinde vagon çekici olarak da hizmet veriyor.

Her tür arazi ve iklim koşulunda hizmet verebilen TURKAR EMERA 4x4 özel aparatları sayesinde, çetin arazi koşullarında olduğu gibi, demiryolunda da atak ve güvenli bir sürüş olanağı sunuyor. Saatte 30-40 kilometre hızla geri gitme özelliği de bulunan araç, bünyesinde bulunan ve vagonların fren sistemi için kullanılan özel hava sistemi sayesinde gerek önden gerekse arkadan vagon çekmede büyük kolaylık sağlıyor. Ray üzerinde gidebilen 4x4 araç sayesinde, ihtiyaçlarını yurt dışından karşılayan kamu ve özel sektör kuruluşları artık yerli bir ürünü de güvenilir bir iş ortağı olarak kullanabilecek.

TURKAR 4x4 2013 yılında gerçekleştirdiği satışlar ile 2014 yılı içinde referans oluşturarak bu yılki 250 adet üretim hedefini de gerçekleştirecektir. Bu yıl içerisinde üretilecek araçların  % 35’ inin ihracat yapılacağı konusunda bilgi veren firma yetkilileri, hem arazi koşullarında farklı üst yapıları ile dikkat çeken hem de demiryollarında aktif kullanılan araç portföyüne yeni üst yapılı araçlarında katılacağının bilgisini verdiler.